Sport

Kroniki LKS Fortuna: Część II – Reaktywacja LZS

LZS Fortuna

Nowy rozdział Fortuny Andrzejewo rozpoczął się w roku 1989, kiedy to grupa entuzjastów postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i reaktywować LZS. Przymiarki do reaktywacji Ludowego Zespołu Sportowego pojawiały się w Andrzejewie praktycznie co roku. Zawsze jednak coś stawało na przeszkodzie.
Udało się to dopiero w roku 1989 prężnie działającej grupie miejscowych entuzjastów futbolu na czele z Witoldem Kałuskim, Wojciechem Strzeszewskim i Markiem Racińskim.

W dniu 20.10.1989 roku odbyło się zebranie reaktywacyjne poświęcone odnowieniu działalności LZS Andrzejewo. Wybrano na nim Zarząd zrzeszenia, w którego skład weszli: Przewodniczący – Witold Kałuski, Zastępca – Marek Raciński, Sekretarz – Wojciech Strzeszewski oraz Członkowie – Mirosław Czyżewski i Wojciech Gutowski. Reanimowany LZS od razu przystąpił do pracy. Zorganizowano zabawy taneczne i imprezy okolicznościowe, dzięki którym pozyskano środki na zakup sprzętu do gry. Zespół trenował na klepisku szkolnym lub na prowizorycznych boiskach na placach kościelnych.

28.06.1990 roku stał się dla klubu historyczną datą. Tego dnia nasz zespół rozegrał w Szumowie pierwszy po reaktywacji mecz „międzypaństwowy” ponosząc jednakże druzgocącą klęskę z grającym już od dłuższego czasu zespołem Team Szumowo + Srebrna (wbrew pozorom o sile tej drużyny stanowili zawodnicy ze Srebrnej) Wynik – 2:10. Pierwszą historyczną bramkę zdobył Marek Raciński (drugą Wojciech Gutowski). Skład z tego meczu: Z. Kurant – M. Czyżewski, W. Kałuski, Z. Rybaczewski, J. Czyżewski, A. Cymbalak, W. Gutowski, M. Raciński, W. Strzeszewski, A. Przeździecki.

Kolejne gry naszego zespołu to kolejne druzgocące klęski z tym samym przeciwnikiem, w stosunkach hokejowych 7:13 i 6:11. Drużyna jednakże powoli nabierała doświadczenia, a poziom gry rósł praktycznie z dnia na dzień. W sierpniu LZS Andrzejewo wystąpił w turnieju organizowanym w Szumowie przez tamtejszy LZS, w którym oprócz naszych wystąpiły drużyny gospodarzy i LZS Srebrna. Z faworytem turnieju, LZS Srebrna, Andrzejewo zremisowało 1:1, zaś z LZS Szumowo zwyciężyło 7:2 i dzięki lepszemu bilansowi bramek wygrało cały turniej.

Kolejnym przeciwnikiem, z którym zakontraktowano spotkanie towarzyskie był LZS z sąsiednich Zarębów Kościelnych. Po zaciętym meczu i „multigradzie” bramek padł wysoki remis 7:7. Tydzień później z tym samym przeciwnikiem było już lepiej. Przy wyzwiskach miejscowych kibiców zwyciężyliśmy 4:3. Ostatnią grą w pierwszym po reaktywacji roku było zwycięskie starcie na porządnym, choć tego dnia rozmiękłym przez deszcz, boisku w lesie grzymkowskim z LZS Grzymki 12:4.

W 1990 roku LZS Andrzejewo rozegrał 8 spotkań (3 zwycięstwa, 2 remisy, 3 porażki – bramki 46:50). W tymże roku błękitno-czerwone barwy naszego klubu reprezentowali: W. Strzeszewski, W. Gutowski, M. Raciński, W. Kałuski, G. Nowacki, G. Czyżewski, A. Cymbalak, R. Bojanowski, Z. Rybaczewski, K. Pszczołowski, A. Przeździecki, R. Kotomski, J. Kurant, Z. Kurant, S. Biały, D. Cholewicki, A. Gutowski, J. Czyżewski, D. Sarnacki i A. Leszczyński.

W roku 1991 aktywność LZS-u wzrasta. Organizuje on zawody w tenisie stołowym, szachach oraz [przy znikomej (ale jednak) pomocy ówczesnego wójta, którego trudno nazwać mianem fanatyka sportu] „klub młodzieżowy” w nieistniejącej już niestety „agronomówce”. W tymże klubie miejscowa młodzież organizuje się w grach szachowych, w warcaby, karty, seansach video czy też zwykłych spotkaniach towarzyskich. Piłkarze przygotowując się do sezonu nadal jednak trenują w prowizorycznych warunkach.

Na inaugurację sezonu „międzypaństwowego” trzeba jednak czekać aż do 20 kwietnia, kiedy to po raz pierwszy nasi grają na własnym terenie (rozstawiono bramki na placu kościelnym), pewnie pokonując lokalnego rywala LZS Grzymki 4:0. Zdobywcami bramek byli: W. Strzeszewski – 2, W. Gutowski – 1, M. Raciński – 1, Skład: A. Leszczyński – G. Czyżewski, D. Cholewicki, Z. Rybaczewski, L. Zapisek, S. Biały, M. Raciński, W. Strzeszewski, W. Gutowski.

Na następne spotkanie kibice czekają aż do 18 maja. Nasz zespół udał się tego dnia do Zarębów Kościelnych, gdzie w meczu, którego stawką był Puchar Wójta Gminy Zaręby Kościelne, zmierzył się z miejscowym LZS-em. Nasi zwyciężyli pewnie i wysoko 8:3 i z wielką radości wznieśli do góry zdobyty puchar. Spotkanie to było zaliczone do rozgrywek rozpoczętych przez regionalny oddział LZS w Zambrowie, tzw. Mistrzostw Rejonu LZS. Niestety ta ciekawa inicjatywa została szybko przerwana z przyczyn mi osobiście nieznanych (prawdopodobnie względy fnansowo – organizacyjne). Zdążyliśmy jednakże rozegrać w ramach tychże zawodów jeszcze jedno spotkanie w Szumowie z LZS-em Ostróżne.

Zespół z Ostróżnego prezentował się na ówczesne czasy znakomicie. Nowiutkie ortaliony, eleganckie stroje sportowe… Bardzo szybko jednak okazało się, że to nie one grają. Zanim bramkarz Ostróżnego po raz pierwszy udanie interweniował, zdążył już pięciokrotnie wyjąć piłkę z siatki. Do przerwy nasi trafli 9 razy. Po przerwie dorzucili jeszcze 5 trafeń, kończąc mecz pogromem Ostróżnego 14:0. Warto przypomnieć strzelców i skład z tego meczu, gdyż przez długie lata było to najwyższe zwycięstwo naszej drużyny w historii. Bramki: W. Strzeszewski – 5, M. Raciński – 3, S. Biały – 2, W. Zakrzewski – 2, W. Gutowski – 1, Z. Rybaczewski – 1, Skład: W. Kałuski (A. Leszczyński) – R. Bojanowski, Z. Cholewicki, Z. Rybaczewski, S. Biały, M. Raciński (A. Gutowski), W. Zakrzewski, W. Gutowski,W. Strzeszewski.

W międzyczasie dzięki ogromnemu wysiłkowi i zaangażowaniu członków LZS oraz pomocy ze strony sympatyków piłki i młodzieży szkolnej udaje się wreszcie wybudować w Andrzejewie boisko. Powstaje ono na terenie opuszczonym przez Rejon Dróg Publicznych przy ul. Srebińskiej 12. Wiele można zarzucić murawie, nie jest też wymiarowe, ale najważniejsze, że powstaje. Ma też dość porządną szatnię której rolę podczas meczów pełni budynek „klubu młodzieżowego”.

8 września na zaproszenie LZS Zaręby Kościelne gościmy tamże. Po zaciętym meczu w dość pokojowej jak na tę miejscowość atmosferze zwyciężamy 3:2. W ramach treningów nasi grają szereg meczów typu „Kawalerowie” – „Żonaci” czy „Starsi” – „Młodsi”, które, mimo iż są spotkaniami „bratobójczymi” wywołują nierzadko sporo emocji. 22 września w kolejnych derbach gminy, LZS Andrzejewo testując nowe boisko rozgrywa sparing z LZS-em Grzymki. Tym razem przewaga gospodarzy jest miażdżąca, co odzwierciedla wynik 10:0.

Poważny egzamin nasza drużyna przechodzi 8 października, kiedy to w Zambrowie występuje w zorganizowanych przez regionalne zrzeszenie LZS Mistrzostwach LZS Rejonu Zambrów. Turniej ten wszedł w miejsce poprzednich rozgrywek, jednakże przy zaproszeniach kierowano się wynikami tychże. Oprócz nas pojawiają się zespoły z Grądów – Woniecka i dobrze nam znany Zarębów Kościelnych. Pierwszy mecz z LZS-em Grądy – Woniecko nasz zespół remisuje 2:2. Przeciwnik wyrównuje w 94 minucie, a w tym czasie przedłużanie spotkań nie było praktykowane. Później jednakże okazało się, że sędzia tego meczu i trener drużyny z Grądów, to ten sam człowiek.

W następnym spotkaniu LZS Andrzejewo gromi Zaręby Kościelne 7:1. Cóż jednak z tego, skoro Grądy wygrywają z nimi 13:2 i lepszym stosunkiem bramek cały turniej. W nagrodę jadą na Mistrzostwa Wojewódzkie do Łomży, które także wygrywają. Bramki dla nas na tym turnieju zdobyli: W. Strzeszewski – 4, B. Jeglikowski – 4, W. Gutowski – 1. Barw LZS-u Andrzejewo na turnieju bronili: M. Czyżewski – A. Gutowski, A. Przeździecki, Z. Rybaczewski, W. Kałuski, M. Raciński, R. Kotomski, W. Gutowski, W. Strzeszewski oraz wypożyczeni z LZS Grzymki P. Dębek i B. Jeglikowski. Rok 1991 kończymy bilansem 8 meczów, w tym 7 zwycięstw, 1 remis i 0 porażek. Bramki: 53:18. W tymże roku grali: W. Gutowski, W. Strzeszewski, Z. Rybaczewski, M. Raciński, S. Biały, A. Przeździecki, A. Gutowski, W. Kałuski, J. Kurant, D. Cholewicki, M. Czyżewski, D. Sarnacki, A. Leszczyński, G. Nowacki, R. Kotomski, W. Zakrzewski, R. Bojanowski, G. Czyżewski, L. Zapisek, P. Dębek, B. Jeglikowski.

Adam Leszczyński

Pomysłodawca i pierwszy prezes Towarzystwa Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej. Były bramkarz LKS Fortuna Andrzejewo.