W 1920 r. Polacy stanęli na wysokości zadania, okazali swoją determinację i obronili ojczyznę przed bolszewickim najeźdźcą. W ostatecznym rozrachunku okazało się, że każda z wielu bitew i bojów miała też realny wpływ na bezpieczeństwo Europy. Członkowie stowarzyszenia “Wizna 1939” wyruszają na pole boju pod Paprocią i Pęchratką, gdzie heroizm ochotników z 201. Pułku Piechoty okazał się kluczowy dla zabezpieczenia wojsk operacyjnych przed wycofaniem.
Jaka tragedia wydarzyła się ponad sto lat temu? Czy żołnierze Rzeczypospolitej doczekali się odpowiedniego upamiętnienia i chwały? Film pokazuje, jak to w rzeczywistości było i jak to przedstawia się z dzisiejszej perspektywy.
Stowarzyszenie “Wizna 1939” jest organizacją społeczną, której członkowie działają w ramach wolontariatu. Podstawowym celem działalności Stowarzyszenia jest upamiętnienie historii Polski i Polaków w okresie II wojny światowej, okresie poprzedzającym wybuch wojny i okresie powojennym oraz upamiętnienie udziału żołnierzy polskich na frontach II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu kampanii wrześniowej 1939 r.
Członkowie Stowarzyszenia tworzą kanał YouTube „Wizny Dziennik Polowy”, w którym opowiadają i odkrywają historię, realizują badania terenowe, archeologiczne, rozmawiają ze świadkami wydarzeń i przeszukują archiwa. Najczęściej nadają prosto z pola walki…
Zachęcamy do odwiedzenia strony Stowarzyszenia Wizna 1939